Crèdit i Caució

Desmantellament de planta fotovoltaica: la garantia

Desmantellament de planta fotovoltaica: la garantia
Crèdit i Caució·New Brokers

En resum.

  • No hi ha una garantia de desmantellament única per a tot Espanya: l'exigeixen normes autonòmiques, cadascuna amb la seva base de càlcul i el seu beneficiari. A Catalunya la fixa la resolució del projecte d'actuació específica segons el cost real del desmantellament (DL 16/2019, art. 19); a Andalusia, el projecte de desmantellament presentat amb la llicència urbanística (Llei 2/2007, art. 12.1.a).
  • Els règims català i valencià s'apliquen a les instal·lacions de competència autonòmica: a Catalunya, parcs eòlics i plantes fotovoltaiques de més de 500 kW i fins a 50 MW en sòl no urbanitzable (DL 16/2019, art. 6.1); a la Comunitat Valenciana, les que autoritza la Generalitat, amb exclusió de les de més de 50 MW o que excedeixen el seu territori (DL 14/2020).
  • La Comunitat Valenciana és la més taxada: per a centrals fotovoltaiques, la més alta de tres quantitats —3 % del pressupost d'execució material, pressupost del pla de desmantellament o 20.000 € per MWp—, amb una durada mínima de cinc anys, renovació dos mesos abans que expiri i actualització per l'IPC cada cinc anys (DL 14/2020, art. 37.2).
  • Es cancel·la quan el titular acredita que ha desmantellat i restaurat (art. 37.5 valencià). Mentrestant acompanya l'actiu durant tota la seva vida útil: com s'instrumenti (aval, caució o una altra forma admesa) condiciona la capacitat financera del titular durant dècades.

La garantia de desmantellament d'una planta fotovoltaica no es diposita en tancar la instal·lació, sinó abans de posar-la en marxa. A Catalunya, mentre no es constitueix, el projecte d'actuació específica no té efecte, i si no es constitueix dins de termini, la seva aprovació queda sense efecte (Decret llei 16/2019, art. 19.2).

Per a la direcció financera d'un promotor o d'un productor independent, això canvia l'enfocament. No és un tràmit de final de vida que es resoldrà d'aquí a trenta anys: és una condició de l'autorització, que es negocia en la fase de desenvolupament, conviu amb les garanties d'accés a la xarxa i de construcció, i ocupa capacitat financera durant tota l'explotació.

Què és la garantia de desmantellament i per què l'exigeixen les comunitats autònomes?

L'obligació de fons és senzilla d'enunciar: quan acaba l'activitat, el titular ha de desmantellar la instal·lació i retornar el terreny al seu estat original. Així ho estableixen, amb redaccions diferents, l'article 19.1 del Decret llei català 16/2019, l'article 36.1 del Decret llei valencià 14/2020 i l'article 12.1.a de la Llei andalusa 2/2007. La garantia assegura aquesta obligació davant l'incompliment: si el titular no desmantella, l'Administració disposa d'un import per fer-ho.

La competència sobre urbanisme, ordenació del territori i autorització de les instal·lacions de fins a 50 MW és autonòmica, i per això cada comunitat ha construït el seu propi règim. Aquest article se centra en tres règims autonòmics verificats —Catalunya, Comunitat Valenciana i Andalusia— com a exemples de com varia l'exigència. Les plantes de més de 50 MW tenen autorització estatal i queden fora dels règims català i valencià descrits aquí: en aquests casos, la garantia de desmantellament s'ha de revisar en el condicionat de la seva autorització i de la seva llicència. Si el seu projecte és en una altra comunitat, el punt de partida és la norma urbanística i energètica d'aquella comunitat.

La garantia de desmantellament forma part d'una família més àmplia de garanties obligatòries per llei, i té veïnes ambientals amb què convé no barrejar-la, com la garantia financera de residus.

No s'ha de confondre amb la garantia d'accés i connexió

La garantia que es presenta per tramitar l'accés i la connexió a la xarxa (Reial decret 1183/2020) és una altra obligació, amb una altra finalitat i un altre beneficiari. La tractem a la pàgina d'assegurances per a empreses d'energia.

Ni amb la garantia financera mediambiental

La garantia financera de la Llei 26/2007 respon del dany ambiental, no del desmuntatge de la planta. N'expliquem la lògica a assegurança de responsabilitat mediambiental.

Catalunya: garantia fixada pel cost real del desmantellament

L'article 19 del Decret llei 16/2019, en la redacció donada pel Decret llei 22/2025, obliga el promotor d'un parc eòlic o d'una planta solar fotovoltaica a restituir els terrenys al seu estat original al final de l'activitat i a constituir una garantia suficient per assegurar-ho. El règim s'aplica a les instal·lacions de més de 500 kW i fins a 50 MW situades en sòl no urbanitzable (art. 6.1).

Els trets del règim català són aquests:

  • Formes admeses: les previstes en la legislació de contractes del sector públic. És a dir, les mateixes formes admeses en la contractació pública que s'utilitzen per a les garanties dels contractes amb l'Administració.
  • Beneficiari: la garantia queda a disposició del departament competent en matèria d'urbanisme.
  • Import i termini: els fixa la resolució del projecte d'actuació específica, i l'import es determina segons el cost real del desmantellament. La garantia consta, a més, en l'autorització substantiva d'energia.
  • Emmagatzematge afegit: quan s'incorpora emmagatzematge a un parc ja existent, l'import s'actualitza per incloure el cost de desmantellar també aquest emmagatzematge (art. 19.1, paràgraf segon). És un punt rellevant per als projectes d'hibridació amb bateries.

L'efecte de no constituir-la és a l'apartat 2: l'eficàcia del projecte d'actuació específica queda ajornada fins que es constitueixi i, si no es constitueix dins del termini fixat, la seva aprovació queda sense efecte.

Comunitat Valenciana: la regla de la més alta de tres quantitats

El règim valencià s'aplica a les centrals fotovoltaiques i els parcs eòlics que autoritza la Generalitat: en queden exclosos els de potència instal·lada superior a 50 MW o que excedeixen el territori de la Comunitat (DL 14/2020).

El Decret llei 14/2020 articula el règim en tres peces. La resolució única de l'article 30.1.e aprova, entre altres extrems, el pla de desmantellament i restauració; l'article 36 imposa l'obligació de desmantellar i restaurar; i l'article 37 regula la garantia, que es constitueix per l'import que figuri en aquesta resolució (art. 37.1).

Per a les centrals fotovoltaiques, l'article 37.2 fixa l'import com la més alta d'aquestes tres quantitats:

  1. El 3 % del pressupost d'execució material del projecte.
  2. El pressupost del pla de desmantellament i restauració.
  3. 20.000 euros per MWp instal·lat.

Exemple il·lustratiu: en una planta de 40 MWp, el criteri del MWp dona un mínim de 800.000 euros. Si el 3 % del pressupost d'execució material o el pressupost del pla donen una xifra superior, preval aquesta. L'import real el fixa la resolució de cada instal·lació.

El mateix article regula la vida de la garantia:

  • Durada mínima de cinc anys, amb l'obligació de renovar-la com a mínim dos mesos abans que expiri, durant tota la vida útil de la instal·lació.
  • Actualització cada cinc anys d'acord amb l'IPC general nacional, sense que l'actualització pugui suposar una reducció de l'import.

Parcs eòlics

Per als parcs eòlics, l'article 37.3 remet a l'article 17 de les normes del Pla Eòlic de la Comunitat Valenciana. El condicionat concret s'ha de comprovar en aquestes normes i en la resolució d'autorització de cada parc.

Una advertència de vigència: l'article 37.2 ha canviat quatre vegades des del 2024 (Decret llei 7/2024, Llei 6/2024, Decret llei 14/2025 i Llei 3/2026). Les xifres citades són les de la redacció en vigor des del 3 de juliol de 2026, vigent en la data de publicació d'aquest article; la redacció original del 2020 era diferent i ja no s'aplica.

Tramita plantes en diverses comunitats amb garanties diferents? Revisem el condicionat de la seva autorització.

Andalusia: garantia lligada a la llicència urbanística

A Andalusia, l'article 12.1 de la Llei 2/2007 tracta les actuacions d'energies renovables en sòl rústic com a actuacions ordinàries de durada limitada, tot i que renovable, no inferior al termini d'amortització de les inversions (art. 12.1.a). En acabar, el titular ha de retornar els terrenys al seu estat inicial.

La garantia es constitueix per l'import del projecte de desmantellament que es presenta juntament amb la sol·licitud de llicència urbanística municipal, i ha de cobrir les despeses en cas d'incompliment (art. 12.1.a). Segons l'article 12.1.c, es constitueix a favor del municipi on s'implanta l'actuació, l'import el fixa l'Ajuntament i es merita en atorgar-se la llicència.

Convé no confondre-la amb una altra figura del mateix article. L'article 12.1.b preveu una prestació patrimonial de caràcter públic no tributari per l'ús temporal del sòl rústic de fins al 10 % de la inversió prevista, sense comptar maquinària ni equips; els ajuntaments poden fixar per ordenança percentatges inferiors (art. 12.1). És un pagament per l'ús del sòl, no una garantia.

Com es calcula l'import? El pla de desmantellament com a base

En els tres règims, el document tècnic de desmantellament és la referència de l'import, encara que cada comunitat el combini amb criteris diferents. Dades verificades al BOE consolidat a 12 d'octubre de 2026:

Catalunya Comunitat Valenciana Andalusia
Àmbit Eòlica i fotovoltaica de més de 500 kW i fins a 50 MW en sòl no urbanitzable (art. 6.1) Fotovoltaica i eòlica autoritzades per la Generalitat; excloses les de més de 50 MW o supraautonòmiques Actuacions d'energies renovables en sòl rústic (art. 12.1)
Base de càlcul Cost real del desmantellament (art. 19.1) La més alta entre 3 % PEM / pressupost del pla / 20.000 €/MWp en fotovoltaica (art. 37.2) Import del projecte de desmantellament presentat amb la llicència (art. 12.1.a)
Beneficiari A disposició del departament competent en urbanisme (art. 19.1) Òrgan d'energia que va autoritzar la instal·lació (art. 37.4) Municipi on s'implanta l'actuació; import fixat per l'Ajuntament (art. 12.1.c)
Moment La fixa la resolució del projecte d'actuació específica; sense ella no té efecte (art. 19.2) Per l'import de la resolució única (arts. 30.1.e i 37.1) Es merita en atorgar-se la llicència urbanística municipal (art. 12.1.c)
Forma Les de la legislació de contractes del sector públic (art. 19.1) Les admeses per la seva regulació (art. 37.4) La llei no l'especifica: la que admeti l'Ajuntament
Actualització En afegir emmagatzematge (art. 19.1, par. 2) IPC quinquennal, sense rebaixes (art. 37.2) No prevista a la llei

Un pla de desmantellament sol descriure, en termes generals, la retirada de mòduls o aerogeneradors, d'estructures i fonamentacions, del cablejat i de les instal·lacions d'evacuació, la gestió dels residus resultants i la restauració del sòl. El cost depèn del disseny de cada planta i de les condicions de l'emplaçament: no hi ha una xifra pública de referència per MW que serveixi per a tots els projectes, i l'import només es pot estimar a partir del pla de cada instal·lació.

Hibridació i emmagatzematge

El cas català mereix una atenció específica. Si afegeix bateries a un parc existent, l'import de la garantia s'actualitza per incloure'n el desmantellament. A la pràctica, la hibridació obre un nou tràmit sobre la garantia, que convé preveure en el calendari i en el finançament del projecte.

Formes de constituir-la: aval, assegurança de caució o altres d'admeses

Com recull la taula, cada norma remet a un règim diferent de formes. Abans de triar, comprovi en el condicionat quins instruments accepta l'òrgan beneficiari.

Entre les fórmules habituals hi ha el dipòsit en efectiu, l'aval bancari i l'assegurança de caució. La diferència no és menor per a un promotor: la garantia de desmantellament se suma a la d'accés i connexió i a les garanties de construcció, i totes tendeixen a acumular-se en la mateixa línia bancària. Les diferències de fons entre tots dos instruments les desenvolupem a aval bancari vs. assegurança de caució.

La durada també hi pesa. La regla valenciana de cinc anys renovables encaixa amb instruments de termini limitat que es renoven periòdicament, sempre que es respecti el preavís de dos mesos i se n'actualitzi l'import quan correspongui. L'emissió d'una caució depèn de l'anàlisi de solvència que faci l'asseguradora sobre el titular: no hi ha acceptació ni cost garantits per endavant.

Garanties d'accés, de construcció i de desmantellament sumen en la seva línia. Parlem de com instrumentar-les.

Quan es cancel·la i què passa si no es desmantella?

A la Comunitat Valenciana, la garantia es cancel·la quan el titular acredita que ha complert l'obligació de desmantellar i restaurar (art. 37.5). Aquesta obligació s'incorpora a la resolució de tancament definitiu de la instal·lació (art. 36.2). A les altres dues comunitats, la devolució es regeix pel condicionat de l'autorització o de la llicència.

Si el titular no compleix, la garantia respon de les despeses: la llei andalusa ho diu expressament (art. 12.1.a, «en caso de incumplimiento»). Quan l'instrument és una caució, el procediment pel qual l'Administració la fa efectiva l'expliquem a execució de l'assegurança de caució.

Un últim punt, rellevant en operacions corporatives. A Catalunya, la transmissió de les autoritzacions requereix autorització prèvia, mentre que la transmissió d'accions o participacions de la societat titular no la requereix (DL 16/2019, art. 21.1). Si es transmet l'autorització, l'adquirent se subroga i ha de constituir una nova garantia de restitució en substitució de l'anterior (art. 21.5), i l'eficàcia de la transmissió hi queda condicionada (art. 21.3); si es compren accions o participacions, la garantia continua sent la de la societat. En qualsevol compravenda d'un actiu renovable, la garantia de desmantellament —qui la té constituïda, a favor de qui, per quin import i fins quan— s'ha de revisar en la due diligence.

El paper d'una corredoria independent

Un projecte renovable acumula garanties per fase: accés i connexió, construcció i desmantellament, cadascuna amb el seu beneficiari, el seu termini i el seu règim de renovació. Com a corredoria independent inscrita a la DGSFP amb la clau J0140, treballem per mandat del client, no de l'asseguradora. Inventariem les garanties vives de cada instal·lació, revisem el condicionat abans de l'autorització per saber quins instruments accepta l'òrgan, col·loquem la caució al mercat i vigilem les fites que no admeten distraccions: el preavís valencià de dos mesos i l'actualització per l'IPC.

Analitzem el seu programa de garanties per fase del projecte sense compromís: dimensionament, col·locació i seguiment de renovacions i cancel·lacions.

Preguntes freqüents

Quina és la garantia de desmantellament d'una planta fotovoltaica a la Comunitat Valenciana? Per a les plantes que autoritza la Generalitat (fins a 50 MW), la més alta de tres quantitats: el 3 % del pressupost d'execució material, el pressupost del pla de desmantellament i restauració o 20.000 euros per MWp (Decret llei 14/2020, art. 37.2, en la redacció vigent des del 3 de juliol de 2026).

Cada quant s'ha de renovar la garantia de desmantellament? A la Comunitat Valenciana, la garantia té una durada mínima de cinc anys i s'ha de renovar com a mínim dos mesos abans que expiri, durant tota la vida útil de la instal·lació. A més, s'actualitza cada cinc anys segons l'IPC, sense que l'import pugui baixar.

Què passa si afegeixo bateries a un parc solar que ja té garantia? A Catalunya, l'import s'actualitza en l'informe de la Comissió Territorial d'Urbanisme per incloure el cost de desmantellar l'emmagatzematge (Decret llei 16/2019, art. 19.1).

El 10 % que es paga a Andalusia és la garantia de desmantellament? No. És una prestació patrimonial per l'ús temporal del sòl rústic, de fins al 10 % de la inversió sense comptar maquinària ni equips, i els ajuntaments poden fixar percentatges inferiors (Llei 2/2007, art. 12.1). La garantia es calcula sobre l'import del projecte de desmantellament (art. 12.1.a).

Quan es retorna la garantia de desmantellament? A la Comunitat Valenciana, quan el titular acredita que ha desmantellat i restaurat el terreny (art. 37.5). A Catalunya i Andalusia, segons el condicionat de l'autorització o de la llicència.

Fonts i normativa

  • Decret llei 16/2019 (Catalunya), de mesures urgents per a l'emergència climàtica i l'impuls a les energies renovables, articles 6, 19 (en la redacció del Decret llei 22/2025) i 21. Text consolidat consultat el 12-10-2026.
  • Decret llei 14/2020 (Comunitat Valenciana), àmbit del títol sobre centrals fotovoltaiques i parcs eòlics, i articles 30.1.e, 36 i 37 (art. 37 en la redacció en vigor des del 3-7-2026). Text consolidat consultat el 12-10-2026.
  • Llei 2/2007 (Andalusia), de fomento de las energías renovables y del ahorro y eficiencia energética (de foment de les energies renovables i de l'estalvi i l'eficiència energètica), article 12.1. Text consolidat consultat el 12-10-2026.
  • Reial decret 1183/2020, d'accés i connexió a les xarxes de transport i distribució d'energia elèctrica (citat només per distingir la garantia d'accés).

L'import, el termini i els instruments admesos els fixa la resolució d'autorització o la llicència de cada instal·lació; aquesta guia descriu el marc legal de tres comunitats autònomes en la data de publicació. L'exemple numèric és il·lustratiu. L'emissió d'una assegurança de caució està subjecta a l'anàlisi de solvència de l'asseguradora i a les condicions de la pòlissa. Aquesta informació és orientativa i no constitueix assessorament jurídic. New Brokers Correduría de Seguros, S.L., inscrita al registre de la DGSFP amb la clau J0140.

Cobertura relacionada

Dues cobertures que no protegeixen el seu patrimoni d'un dany, sinó la seva capacitat de contractar i de cobrar: la garantia que li exigeixen per signar i el cobrament quan el client no paga.

Veure la cobertura

Sector relacionat

El sector on la primera garantia es diposita anys abans que el projecte generi un sol quilowatt, i on l'actiu assegurat està a la intempèrie els vint-i-cinc anys següents.

Veure el sector

Articles relacionats

Execució de la caució a primer requeriment: qui paga
Crèdit i Caució12 oct 2026

Execució de la caució a primer requeriment: qui paga

Executar una caució no és cobrar una assegurança: l'asseguradora paga el beneficiari sense discutir el fons i, després, el prenedor li reemborsa tot. Li expliquem el procediment, els marges d'oposició i les contragaranties.

Llegir→
Parlem-ne

El seu programa d'assegurances contempla aquest risc?

Com a corredoria independent, analitzem la seva cartera actual i l'orientem sense compromís, amb accés a tot el mercat assegurador.

Sol·liciti una revisió