
En resum.
- Tota empresa contractada o subcontractada en una obra de construcció ha d'estar inscrita al Registre d'Empreses Acreditades (REA), i abans d'entrar-hi: ho exigeix l'article 4.2.b) de la Llei 32/2006. La inscripció és única, depèn de la comunitat autònoma del domicili i és vàlida a tot Espanya. Els autònoms sense treballadors n'estan exempts.
- La inscripció és vàlida tres anys i es renova sol·licitant-ho en els sis mesos anteriors al venciment. Si no se sol·licita a temps, es cancel·la automàticament (art. 6.1 RD 1109/2007).
- Si un contractista subcontracta amb una empresa no inscrita, respon solidàriament de les seves obligacions laborals i de Seguretat Social en aquella obra (art. 7.2 Llei 32/2006). En queda exonerat si va obtenir el certificat d'inscripció, sol·licitat el mes anterior a l'inici del contracte. Aquesta exoneració val per a una sola obra i no l'allibera dels articles 42 i 43 de l'Estatut dels treballadors (art. 6.3 i 6.4 RD 1109/2007).
Una empresa inscrita al REA la tardor del 2023 deixa d'estar-ho la tardor del 2026 si ningú de la seva administració no en va sol·licitar la renovació entre la primavera i l'estiu. No hi ha resolució: el sistema la cancel·la de manera automàtica (art. 6.1 del RD 1109/2007) i, des d'aquell dia, consta com a no inscrita. El sistema REA envia recordatoris, però només a l'adreça electrònica que l'empresa va facilitar en inscriure's, que anys després potser ja no llegeix ningú.
Per a aquella empresa és un problema administratiu. Per al contractista que la té a l'obra pot ser una responsabilitat per deutes laborals aliens.
Què és el Registre d'Empreses Acreditades?
És el registre creat per la Llei 32/2006, reguladora de la subcontractació en el sector de la construcció (Ley 32/2006, reguladora de la subcontratación en el sector de la construcción, coneguda com a llei de subcontractació), i desplegat pel Reial decret 1109/2007. La llei busca millorar les condicions de treball del sector, i en particular la seguretat i la salut dels treballadors, ordenant la cadena de subcontractació (art. 1).
Els seus trets bàsics:
- Depèn de l'autoritat laboral de la comunitat autònoma del domicili social (art. 6.1 de la llei; art. 9 del RD). A Ceuta i Melilla, de l'Administració General de l'Estat (art. 9.2 del RD).
- Una sola inscripció vàlida a tot Espanya (art. 6.2 de la llei), identificada amb una clau registral d'11 dígits (art. 5.2 del RD).
- És públic: hi ha una base de dades estatal (art. 10 del RD) i una consulta pública d'inscripció del Ministeri de Treball.
L'àmbit va més enllà d'aixecar edificis. L'article 2 de la llei hi inclou excavació, moviment de terres, construcció, muntatge i desmuntatge de prefabricats, instal·lacions, rehabilitació, reparació, enderroc, manteniment, conservació, pintura i neteja, i sanejament.
Per a un gran compte industrial, el manteniment, la reforma o les instal·lacions del seu propi centre executats amb contractes poden caure dins de la llei. No és una norma només per a constructores: el marc d'assegurances per a empreses de construcció també l'afecta com a client que encarrega obra.
Qui s'ha d'inscriure al REA?
S'hi han d'inscriure els contractistes i subcontractistes, i abans d'intervenir a l'obra (art. 4.2 de la llei; art. 3.1 del RD). La inscripció al REA no es regularitza a mitja obra.
L'article 3 de la llei precisa els casos dubtosos:
- El promotor que executa amb mitjans propis és contractista i s'hi ha d'inscriure. El que només encarrega l'obra, no.
- En una UTE que no executa directament, cada empresa membre és contractista respecte de la seva part.
- L'autònom amb treballadors per compte d'altri és contractista o subcontractista.
Els autònoms sense assalariats n'estan exempts, segons les preguntes freqüents oficials del REA. Exempts del registre no vol dir exempts de tot: quina cobertura convé exigir-los ho expliquem a quina RC cal exigir a un autònom subcontractat.
Requisits de fons
L'article 4.1 de la llei exigeix a l'empresa una organització productiva pròpia amb mitjans materials i personals, assumir els riscos de la seva activitat i dirigir directament el treball de la seva plantilla a l'obra. El 4.2.a) hi afegeix que els seus recursos humans, en el nivell directiu i en el productiu, estiguin formats en prevenció de riscos laborals, i que hi hagi una organització preventiva adequada. Per als directius, en defecte de conveni, l'article 12.4 del RD fixa un mínim de 10 hores de formació amb continguts taxats.
La plantilla indefinida mínima del 30 %
Les empreses que treballen habitualment com a contractistes o subcontractistes d'obra han de tenir almenys un 30 % de plantilla indefinida (art. 4.4 de la llei), amb el còmput referit a dotze mesos que concreta l'article 11 del RD. És un requisit substantiu que l'empresa ha de complir, no una dada que el Registre comprovi en inscriure-la.
Com s'inscriu una empresa al REA
La inscripció es tramita davant l'autoritat laboral autonòmica a partir de la declaració del representant legal que l'empresa compleix els requisits (art. 4.3 de la llei; art. 4.2.b en la redacció de la Llei 25/2009), acompanyada de la documentació sobre organització preventiva i formació (art. 4.2 del RD). Tres regles útils:
- Variacions de dades: es comuniquen dins del mes següent (art. 3.2 del RD).
- Denegació: només per defectes en la documentació aportada (art. 5.4 del RD).
- Cancel·lació: a instància de l'empresa o d'ofici (art. 7 del RD).
La tramitació és electrònica a la seu de cada comunitat; a Catalunya, per exemple, pel portal del REA del Departament d'Empresa i Treball. Les taxes, si n'hi ha, varien per comunitat i exercici: consulti-les a la seva seu electrònica.
Quan cal renovar la inscripció al REA?
La renovació del REA és on més empreses ensopeguen, perquè res no la dispara automàticament. Les regles (art. 6.1 i 8.1 del RD):
- La inscripció és vàlida tres anys, renovables per períodes iguals.
- La renovació se sol·licita en els sis mesos anteriors al venciment.
- Si se sol·licita dins de termini, la validesa es prorroga fins que es resolgui (art. 8.1.a del RD).
- Si no se sol·licita, la inscripció es cancel·la automàticament i l'empresa consta com a no inscrita.
El trasllat del domicili social a una altra comunitat té el seu propi règim (art. 8.1.b del RD): revisi'l amb l'autoritat laboral de destinació abans del canvi.
Per al contractista principal, la lliçó és tractar el REA de la cadena com les pòlisses: amb un calendari de venciments per subcontractista. El control que expliquem a com validar un certificat d'assegurança de RC serveix igual per a la inscripció: data de caducitat, comprovació abans d'entrar a l'obra i nova comprovació en renovar.
Controla els venciments REA i de pòlissa de tota la seva cadena de subcontractació? Revisem els seus requisits de contractació.
El Llibre de Subcontractació
El registre identifica les empreses; el Llibre de Subcontractació documenta què fan a cada obra. L'ha de tenir cada contractista abans de la seva primera subcontractació (art. 8.1 de la llei; art. 13 del RD), habilitat per l'autoritat laboral del territori de l'obra (art. 14 del RD), que no ha de ser necessàriament la del domicili.
Recull per ordre cronològic cada subcontractació: empresa o autònom, nivell a la cadena i comitent, objecte del contracte, responsable dels treballs, lliuraments del pla de seguretat i salut, instruccions del coordinador de seguretat i salut i anotacions de la direcció facultativa (art. 8.1 de la llei; art. 15 del RD). Des del RD 337/2010 també hi ha de constar qui és el coordinador de seguretat i salut en fase d'execució i cada canvi de coordinador (art. 15.3 del RD). Hi tenen accés, entre d'altres, el promotor, la direcció facultativa i l'autoritat laboral.
Roman a l'obra i es conserva cinc anys després que acabi la participació del contractista (art. 16.1 del RD). En edificació subjecta a la Llei d'ordenació de l'edificació (Ley de Ordenación de la Edificación), una còpia passa al Llibre de l'Edifici (art. 16.3). I el promotor que contracta autònoms directament és contractista a efectes del Llibre (disposició addicional segona del RD).
Els límits de la cadena de subcontractació
L'article 5 de la llei posa límit a la cadena:
- Es pot subcontractar fins al tercer nivell; el tercer subcontractista ja no pot subcontractar.
- L'autònom no pot subcontractar el que se li encarrega.
- Tampoc no ho pot fer el subcontractista que aporta fonamentalment mà d'obra.
- Excepcionalment s'admet un nivell addicional, només en casos fortuïts justificats (especialització, complicacions tècniques o força major) i mai per a l'autònom ni el subcontractista de mà d'obra, llevat de força major (art. 5.3 de la llei). Requereix l'aprovació prèvia de la direcció facultativa anotada al Llibre i la comunicació a l'autoritat laboral en cinc dies hàbils (art. 5.4 de la llei; art. 16.2.c del RD).
Superar aquests límits activa la mateixa responsabilitat solidària de l'article 7.2, i davant d'aquesta el certificat d'inscripció no serveix de res.
Què arrisca el contractista que subcontracta amb una empresa no inscrita
La llei imposa a contractistes i subcontractistes un deure de vigilància sobre les empreses que subcontracten (art. 7.1). Si s'incompleix l'acreditació i el registre, o els límits de l'article 5, responen solidàriament el subcontractista i qui el va contractar de les obligacions laborals i de Seguretat Social derivades d'aquell contracte a l'obra, «cualquiera que fuera la actividad de dichas empresas» (qualsevol que fos l'activitat d'aquestes empreses, art. 7.2). No cal, per tant, que sigui la pròpia activitat del contractista.
L'encaix amb l'article 42 de l'Estatut dels treballadors el desenvolupem a responsabilitat de l'empresari principal, i el seu reflex a la pòlissa, a RC subsidiària de contractistes.
El certificat que exonera, i el que no exonera
És l'eina pràctica que més departaments de compres desconeixen. El RD 1109/2007 regula un certificat d'inscripció amb efecte exonerador (art. 6.3 i 6.4):
- L'empresa comitent el sol·licita el mes anterior a l'inici del contracte.
- El Registre l'emet en deu dies naturals.
- Un cop obtingut, el contractista queda exonerat de la solidària de l'article 7.2 durant la vigència del contracte i només per a aquella obra, amb independència de la situació registral posterior del subcontractista.
Tres límits: val per a una sola obra, no exonera dels articles 42 i 43 de l'Estatut dels treballadors i cobreix només el supòsit d'acreditació i registre: no exonera de la solidària per superar els nivells de subcontractació de l'article 5. Sol·licitar-lo hauria de ser un pas fix, amb data documentada, en l'entrada de cada subcontractista a cada obra.
Sancions
Els incompliments se sancionen per la Llei sobre infraccions i sancions en l'ordre social (LISOS) (art. 11 de la Llei 32/2006). Els seus articles 12.27 a 12.29 tipifiquen com a greus els del subcontractista, el contractista i el promotor; els 13.15 a 13.17 els eleven a molt greus en treballs amb riscos especials o si hi ha falsejament de dades. Com a infraccions de prevenció, s'hi apliquen les quanties de l'article 40.2 (redacció de la Llei 10/2021, vigent des de l'1 d'octubre de 2021): de 2.451 a 49.180 euros les greus i de 49.181 a 983.736 euros les molt greus.
Fora d'aquesta escala, l'incompliment del percentatge mínim de plantilla indefinida és una infracció molt greu en matèria laboral (art. 8.16 LISOS), amb multa de 7.501 a 225.018 euros (art. 40.1.c). I no disposar del Llibre de Subcontractació a l'obra és una infracció lleu (art. 11.6).
El REA filtra el subcontractista; el seu contracte i la seva pòlissa decideixen qui paga. Sol·liciti una revisió del seu programa.
El REA no és una assegurança: què ha d'exigir, a més, en el contracte
La inscripció acredita capacitat preventiva i organització. No acredita solvència ni cobertura: un subcontractista pot estar ben inscrit i no tenir una pòlissa adequada a l'obra. Per això el REA és una peça del control, no el control complet. A més, convé:
- Fixar una clàusula d'assegurança al plec o al contracte: ho tractem a documentació d'assegurances a la CAE. A l'obra, la coordinació del RD 171/2004 es regeix per la seva disposició addicional primera; el REA no la substitueix.
- Validar el certificat d'assegurança abans de l'entrada a l'obra, amb el mateix control descrit més amunt.
- Revisar la garantia de RC subsidiària a la pòlissa pròpia.
- Separar els danys a l'obra dels danys a tercers: TRC davant RC a l'obra, amb l'assegurança tot risc construcció com a producte de referència.
- Comprovar les garanties que exigeix la normativa segons l'activitat: garanties obligatòries per sector. Si treballa per a l'Administració, entra també en joc la responsabilitat patrimonial del contractista.
Un matís que demana cautela: la solidària de l'article 7.2 abasta deutes laborals i de cotització. Una assegurança de responsabilitat civil per a empreses està dissenyada per a danys a tercers; si alguna garantia abasta aquesta mena d'obligacions depèn del condicionat concret. No ho doni per cobert ni per exclòs sense llegir la pòlissa.
Com a corredoria independent inscrita al registre de la DGSFP amb la clau J0140, treballem per mandat del client, no de l'asseguradora: comparem condicionats de tot el mercat i, en el sinistre, representem l'empresa davant l'asseguradora.
Preguntes freqüents
Què és el REA? És el Registre d'Empreses Acreditades: un registre administratiu i públic, dependent de l'autoritat laboral de la comunitat autònoma del domicili, en què s'han d'inscriure els contractistes i subcontractistes d'obres de construcció (art. 6 de la Llei 32/2006; RD 1109/2007).
Els autònoms s'han d'inscriure al Registre d'Empreses Acreditades? Només si tenen treballadors per compte d'altri (art. 3 de la Llei 32/2006). Sense assalariats n'estan exempts, segons les preguntes freqüents oficials del REA.
Cada quant es renova la inscripció al REA? Cada tres anys, sol·licitant-ho en els sis mesos anteriors al venciment. Si se sol·licita dins de termini, la validesa es prorroga fins que es resolgui; si no, la inscripció es cancel·la automàticament.
Què passa si subcontracto amb una empresa que no està inscrita? Respon solidàriament de les seves obligacions laborals i de Seguretat Social en aquella obra (art. 7.2 de la Llei 32/2006) i pot incórrer en una infracció greu o molt greu de la LISOS. Només l'exonera de la solidària haver obtingut el certificat d'inscripció, sol·licitat el mes anterior a l'inici del contracte, i només per a aquella obra.
Qui ha de tenir el Llibre de Subcontractació? Cada contractista, abans de la seva primera subcontractació, habilitat per l'autoritat laboral del territori de l'obra. Es conserva cinc anys després que acabi la seva participació a l'obra.
Fonts i normativa
- Llei 32/2006, reguladora de la subcontractació en el sector de la construcció, articles 1 a 8 i 11 (arts. 4.2.b i 4.4 en la redacció de la Llei 25/2009).
- Reial decret 1109/2007, que desplega la Llei 32/2006, articles 2 a 16 i disposició addicional segona (amb les modificacions del RD 337/2010).
- Reial decret legislatiu 5/2000, Llei sobre infraccions i sancions en l'ordre social, articles 8.16, 11.6, 12.27 a 12.29, 13.15 a 13.17, 40.1.c i 40.2.
- Ministeri de Treball i Economia Social, preguntes freqüents del REA i consulta pública d'inscripció.
- Generalitat de Catalunya, Departament d'Empresa i Treball, avís de renovació del REA.
Aquesta informació és orientativa i no constitueix assessorament jurídic ni vinculant. Els requisits de tramitació del REA els fixa cada autoritat laboral autonòmica; consulti la seva seu electrònica. Les cobertures, límits i exclusions es regeixen per les condicions particulars de cada pòlissa. New Brokers Correduría de Seguros, S.L., inscrita al registre de la DGSFP amb la clau J0140.


